Czy falownik (inwester) hybrydowy z możliwością inteligentnego zarządzania energią (ustawianie priorytetów przesyłu energii na urządzenia domowe i do magazynu energii) spełnia warunki zawarte w programie dofinansowania z programu Mój prąd - 4.0 związane z systemami zarządzania energią HEMS/EMS?
Falownik/inwerter jest niezbędnym elementem do funkcjonowania mikroinstalacji fotowoltaicznej, jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Wnioskodawców podjęliśmy decyzję, iż dopuścimy możliwość finansowania falownika hybrydowego z możliwością inteligentnego zarządzania energią pod warunkiem przedstawienia odpowiedniej kalkulacji w oświadczeniu (podpisane przez wykonawcę/sprzedawcę).
W dokumencie tym (wykonawca/sprzedawca) wskazuje różnicę ceny pomiędzy falownikiem hybrydowym (urządzenie zakupione/zainstalowane), a ceną falownika "standardowego" (urządzenie tego samego producenta bez dodatkowej funkcji występujące w ofercie wykonawcy/sprzedawcy). Różnica cen będzie traktowana jako koszt kwalifikowany w kategorii EMS. W takim przypadku nie ma już możliwości finansowania innego systemu zarządzania energią.
W przypadku, gdy falownik/inwerter hybrydowy lub inne urządzenie/sterownik/moduł charakteryzuje się wyłącznie funkcją monitorowania wyprodukowanej/zużywanej energii elektrycznej to jego zakup i montaż nie stanowi kosztu kwalifikowanego jako system zarządzania energią HEMS/EMS* w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd.
Uwaga: Każdy z zakupionych i zainstalowanych dodatkowych elementów, tj. magazyny ciepła, magazyny energii elektrycznej, system zarządzania energią HEMS/EMS*, aby mógł być uznany jako koszt kwalifikowany, musi stanowić wyodrębnioną pozycję na fakturze. W przypadku faktury zbiorczej należy dołączyć dodatkową specyfikację w postaci załącznika do faktury. Załącznik powinien być integralną częścią wystawionej faktury i powinien określać ilość poszczególnych towarów/usług, nazwę oraz oznaczenie towaru/usługi, cenę poszczególnych towarów/usług – zarówno jednostkową jak i łączną.
Jest to wymóg obligatoryjny z uwagi na konieczność zakwalifikowania poszczególnych elementów w Generatorze Wniosków o dofinansowanie.
* - pod pojęciem HEMS (ang. home energy management system) rozumie się system zarządzania energią w budynku - optymalizacja działania (zużycia energii elektrycznej i ciepła) wszelkich potrzeb energetycznych w budynku. Pod pojęciem EMS (ang. energy management system) rozumie się system zarządzania energią pozyskaną z mikroinstalacji fotowoltaicznej. System ten umożliwia Inteligentne sterowanie przepływem energii pozyskanej
z mikroinstalacji fotowoltaicznej pomiędzy bieżącym zużyciem urządzeń korzystających
z energii elektrycznej, magazynem energii elektrycznej lub magazynem ciepła lub potrzebami chłodniczymi, według ustalonych priorytetów (bezpośrednie pokrycie potrzeb elektrycznych - magazynowanie energii elektrycznej - magazynowanie ciepła- pokrycie potrzeb chłodniczych) a w przypadku nadmiaru produkowanej energii - oddanie do sieci energetycznej.
Nie są kwalifikowane pojedyncze elementy np. inteligentne gniazdka. Kwalifikowalność pojedynczego elementu jest uwzględniona w przypadku, gdy jest on częścią składową całego systemu zarządzania energią w budynku (HEMS/EMS).
Jako firma montujemy instalacje fotowoltaiczne, Klient osobno montuje sobie np. pompę ciepła - czy dofinansowanie musi być złożone na jednym wniosku czy może być na dwóch?
Dofinansowanie w programie MP4 i MP4+ musi być złożone na jednym Wniosku, i w tym przypadku tylko na mikroinstalację fotowoltaiczną ponieważ program MP4 nie obejmuje dotacji na same pompy ciepła, chyba że, jest to pompa ciepła do c.w.u ze zintegrowanym zasobnikiem to wtedy można zakwalifikować urządzenie jako magazyn ciepła i złożyć w ramach tego samego wniosku jako dodatkowy element.
Jeżeli zamontowana zostanie mikroinstalacja wraz z elementem dodatkowym to może to być ujęte na jednej fakturze jako całość, czy wymagane jest rozbicie, czy osobne FV?
Każdy z zakupionych i zainstalowanych dodatkowych elementów, tj. magazyny ciepła, magazyny energii elektrycznej, system zarządzania energią HEMS/EMS*, aby mógł być uznany jako koszt kwalifikowany, musi stanowić wyodrębnioną pozycję na fakturze. W przypadku faktury zbiorczej należy dołączyć dodatkową specyfikację w postaci załącznika do faktury. Załącznik powinien być integralną częścią wystawionej faktury i powinien określać ilość poszczególnych towarów/usług, nazwę oraz oznaczenie towaru/usługi, cenę poszczególnych towarów/usług – zarówno jednostkową jak i łączną.
Jest to wymóg obligatoryjny z uwagi na konieczność zakwalifikowania poszczególnych elementów w Generatorze Wniosków o dofinansowanie.
Jeśli ktoś został przyłączony 01.04.2022 r. to z automatu jest w net billing?
Jeśli Prosument ZGŁOSIŁ przyłączenie instalacji po dniu 31.03.2022 r. to zgodnie z ustawą o OZE, automatycznie zostaje zakwalifikowany do nowego systemu rozliczeń. Natomiast Prosument, który zgłosił przyłączenie przed 31.03.2022 r., pomimo, że finalnie mikroinstalacja fotowoltaiczna została przyłączona już po dniu 01.04.2022 r., pozostaje w systemie opustów.
Jaki dokładnie ma być dołączony dokument potwierdzający zgłoszenie do właściwego Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) montażu / uruchomienia magazynu energii elektrycznej?
Brak ściśle określonego wzoru dokumentu i wobec tego można dołączyć: wniosek wg wzoru danego operatora, wniosek do Operatora o przyłączenie mikroinstalacji do sieci jeżeli zawiera dane o magazynie energii lub oświadczenie według wzoru dołączonego poniżej, pod warunkiem, że z pozostałych dokumentów jasno wynika jakie są moce poszczególnych urządzeń.
Jeżeli na zaświadczeniu OSD będzie informacja o przyłączeniu także magazynu energii ze wskazaniem mocy, dodatkowy dokument nie jest wymagany.
Wzór dokumentu: https://mojprad.gov.pl/images/wzor-oswiadczenia-wnioskodawcy-pelnomocnika-o-zgloszeniu-me.pdf
Czy dotacja w ramach programu mój prąd 4.0 obejmuje również instalację powyżej 2 KW podłączoną w mieszkaniu zlokalizowanym w bloku wielorodzinnym?
Tak, pod warunkiem, że instalacja jest przypisana do osoby fizycznej, która ma podpisaną umowę kompleksową (Punkt Poboru Energii jest przypisany do danego mieszkania), którego jest właścicielem i posiada zgodę Spółdzielni/ Wspólnoty. Montaż musi być zgodny z przepisami prawa energetycznego, budowlanego i ochrony środowiska oraz przepisów ppoż. i BHP.
Czy do grupy urządzeń (bufor ciepła z grzałką elektryczną) zaliczyć można betonową akumulacyjną płytę fundamentową z zatopionym w niej elektrycznym kablem grzewczym (kabel znajduje się ok 20 cm pod powierzchnią płyty), która służy do ogrzewania budynku mieszkalnego? (ciepło nagromadzone w płycie jest stopniowo uwalniane do budynku).
Urządzenie opisane powyżej nie kwalifikuje się do dofinansowania w programie MP4.
Czy jeśli zostałem Prosumentem przed 01.02.2020 r. i nie korzystałem z żadnych dofinansowań, mam prawo do wsparcia w zakresie przedstawionym w programie Mój Prąd 4.0?
Program MP4 ( także MP4+) jest adresowany tylko i wyłącznie, do Prosumentów, którzy zamontowali, opłacili i podłączyli instalację o mocy 2kWh-10kWh, od dnia 01.02.2020 r.
Na jedno przedsięwzięcie Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie dofinansowania. Jaka jest definicja pojęcia „przedsięwzięcie” w rozumieniu Regulaminu?
Przedsięwzięcie w zrozumieniu Regulaminu naboru wniosków w programie Mój Prąd rozumiane jest jako mikroinstalacja fotowoltaiczna podłączona do danego Punktu Poboru Energii lub mikroinstalacja wraz w elementami dodatkowymi zgłoszonymi do dofinansowania, których łączne działanie ma na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych lub wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej lub ciepła) oraz zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną.
W praktyce oznacza to, że elementy dodatkowe (magazyn energii, magazyn ciepła, system EMS/HEMS) mogą zostać przypisane tylko do jednej mikroinstalacji i łącznie z nią stanowią jedno przedsięwzięcie. Jeżeli w jednej lokalizacji jest więcej niż jeden Punkt Poboru Energii i do niego przyłączone są odrębne mikroinstalacje każda z mikroinstalacji musi posiadać odrębne elementy dodatkowe.
Czy potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia (wniosku) o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej wydane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej jest oddzielnym dokumentem odmiennym od zaświadczenia/oświadczenia potwierdzającego rozliczanie się Wnioskodawcy za wytworzoną/pobraną energię elektryczną na zasadach systemu tzw. net-billing, podpisanego przez Wnioskodawcę lub przedstawiciela sprzedawcy energii elektrycznej?
TAK, jest to odrębny dokument. W programie MP4, wymagany jest jeden z tych dokumentów. Przypadki kiedy i jakie dokumenty są konieczne zostały opisane na tej stronie w zakładce Złóż Wniosek Złóż wniosek - Mój Prąd (mojprad.gov.pl)
Czy prosument posiadający mikroinstalację fotowoltaiczną działającą od kilku miesięcy, chcąc zwiększyć autokonsumpcję poprzez zakup dodatkowych elementów wymagających zwiększenia mocy PV może skorzystać z IV naboru? Czy będzie to traktowane jako rozbudowa, która wyklucza wzięcie udziału w Programie?
Jeśli instalacja nie była wcześniej zgłoszona do dofinansowania Prosument może złożyć wniosek w IV naborze. Warunkiem jest dołączenie do wniosku pełnej dokumentacji a więc:
• wszystkich faktur dotyczących mikroinstalacji uprzednio przyłączonej oraz dotyczące rozbudowy;
• wszystkie potwierdzenia płatności za faktury (przypominamy, że faktura nie jest uznawana za potwierdzenie dokonania płatności);
• zaświadczenie OSD potwierdzające przyłączenie mikroinstalacji do sieci oraz dokument otrzymany od Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzający aktualizację mocy mikroinstalacji przyłączonej do danego Punktu Poboru Energii (PPE).
Rozbudową będzie zgłoszenie do dofinansowania tylko zwiększenia mocy mikroinstalacji dla której uprzednio złożono już wniosek i otrzymano dofinansowanie lub która została przyłączona i zapłacona przed dniem 01.02.2020 r.
Czy będzie dostępny katalog dodatkowych komponentów objętych dofinansowaniem? Czy będą jakieś ograniczenia przy wyborze tych urządzeń?
Program nie jest oparty na katalogu urządzeń oraz ich klasie energetycznej. Urządzenia musza spełniać kryteria dostępu wymienione w Programie Priorytetowym Mój Prąd Część 1) Program Mój Prąd na lata 2021 – 2023, par. 7 i 8.
Program Priorytetowy MP4 - https://mojprad.gov.pl/images/program-moj-prad-czesc-1_20221202_mp4.pdf
Czy Klient może składać wniosek o dofinansowanie dwukrotnie np. w pierwszym podejściu na PV + magazyn ciepła, a w drugim na magazyn energii + H/EMS?
Od dnia 15.12.2022 r. Wnioskodawca może składać wniosek o rozszerzenie dofinansowania do elementów dodatkowych.
Czy zakup samych akumulatorów o mocy 4 kWh do magazynu energii też będzie podlegała pod dofinansowanie jako koszt kwalifikowany w ramach programu Mój Prąd?
Zakup akumulatorów stanowi jak najbardziej koszt kwalifikowany dotyczący magazynu energii.
Czy magazyn energii o mocy 4 kWh również podlega pod obowiązek zgłaszania do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD)?
Tak, magazyny energii podlegają obowiązkowi zgłaszania do OSD.
Na czym polega rozliczenie na starych zasadach, a na czym na nowych. Jeśli ktoś jest przyłączony na starych zasadach (w ubiegłym roku) to musi przejść na rozliczenie na nowych zasadach i w jakim terminie, żeby ubiegać się o dofinansowanie?
System opustów (net metering) opiera się na bezgotówkowym rozliczeniu nadwyżek energii elektrycznej wprowadzonej do sieci. Rozliczenie zależne jest od mocy instalacji i odbywa się w proporcji:
• 1:0,8 w przypadku mikroinstalacji prosumenta nie większej niż 10 kWp;
• 1:0,7 w przypadku mikroinstalacji prosumenta większej niż 10 kWp (Wnioskodawcy/Beneficjenci programu Mój Prąd).
Nowy funkcjonujący system rozliczeń to tzw. net-billing. Jest to rozliczanie wartościowe energii elektrycznej, którą prosument wprowadza i pobiera z sieci:
• nadwyżki energii są sprzedawane, ich wartość zasila depozyt prosumencki;
• w przypadku poboru energii z sieci, następuje jej „zakup” z dostępnych na koncie środków;
• na koncie prosumenta jest gromadzona kwota wynikająca z rozliczenia oddanej do sieci energii oraz energii z sieci odebranej, może być ona rozliczana przez 12 miesięcy od dnia przypisania jej jako depozyt.
Prosumenci rozliczające się na starych zasadach, aby uzyskać dofinansowanie w Programie MP4 (MP4+) muszę zmienić umowę lub podpisać aneks do umowy z operatorem/sprzedawcą na zmianę systemu rozliczania.
Czy istnieje możliwość otrzymania dotacji na instalacje fotowoltaiczną nie podłączoną do sieci (off-grid)? Taka instalacja zawierałaby panele oraz zasobnik c.w.u. z grzałką oraz akumulator.
Instalacja, aby spełniać warunki Programu Mój Prąd musi być podłączona do sieci dystrybucyjnej i musi być to podłączenie potwierdzone Zaświadczeniem OSD.
Czy sama pompa ciepła wchodzi do dotacji jako dodatkowy element?
NIE. W Programie Mój Prąd kwalifikowany jest zbiornik, podgrzewacz, zasobniki, bufory c.w.u , pompa ciepła powietrze - woda ze zintegrowanym zasobnikiem ( jedno urządzenie) lub jako dwie jednostki (pompa + zasobnik), ale musi służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, przy czym minimalna pojemność zasobnika wynosić powinna 20 dm3.
Czy jest wymagana minimalna moc grzałki, zasobnika c.w.u?
W Programie Mój Prąd nie ma ograniczeń dotyczących mocy grzałki.
Jaką datę wpisujemy w pozycji „Data rozpoczęcia rozliczania się w systemie net-billing…” w przypadku przejścia na to rozliczanie z systemu opustów?
W formularzu wpisujemy datę przejścia na system net billing , czyli datę podpisania umowy kompleksowej/sprzedaży lub aneksu do umowy kompleksowej/sprzedaży.
Czy jako system EMS można uznać układ pomiarowy ze sterownikiem, który podczas nadprodukcji załącza grzałki elektryczne ogrzewające wodę w buforze?
Tak, jeżeli układ nie służy jedynie do pomiaru produkcji energii elektrycznej ale pozwala „zarządzić” tą wyprodukowaną energią elektryczną tak aby nadprodukcja w pierwszej kolejności została wykorzystana na potrzeby własne poprzez magazyn ciepła lub magazyn energii elektrycznej.
Jeśli jednym z elementów pompy ciepła jest zasobnik do CWU lub bufor, to czy można ubiegać się o dofinansowanie na te elementy jako magazyny ciepła i chłodu? Nie chodzi tutaj o dotację na całą pompę ciepła, a jedynie na elementy magazynujące.
Tak, można ubiegać się o dofinansowanie. W takim przypadku, należy jednak wykazać fakturę VAT na urządzenie: pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem lub pompa ciepła + zasobnik lub, w przypadku faktury zbiorczej należy dołączyć dodatkową specyfikację w postaci załącznika do faktury. Załącznik powinien być integralną częścią wystawionej faktury i powinien określać ilość poszczególnych towarów/usług, nazwę oraz oznaczenie towaru/usługi, cenę poszczególnych towarów/usług – zarówno jednostkową jak i łączną.
Jakie obowiązki ma posiadacz magazynu energii elektrycznej?
Posiadacz magazynu energii elektrycznej ma obowiązek: przekazać operatorowi systemu elektroenergetycznego informację o oddaniu magazynu energii eklektycznej do eksploatacji - w terminie 7 dni od dnia oddania tego magazynu do eksploatacji, powiadomić operatora systemu elektroenergetycznego o wszelkiej zmianie danych posiadacza magazynu energii elektrycznej oraz magazynu energii elektrycznej - w terminie 14 dni od dnia zmiany tych danych.
Operatorem sieci klienta jest ENEA OPERATOR, a energię kupuje od Taurona.
1. Czy klient może ubiegać się o dofinansowanie w MÓJ PRĄD 4?
2. Czy wymagana jest umowa kompleksowa?
Umowa kompleksowa nie jest wymagana, można mieć dwie umowy z operatorem (dystrybutorem) i umowę sprzedaży ze sprzedawcą. Jest wymagane zaświadczenie OSD potwierdzające przyłączenie mikroinstalacji do sieci wydawane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej oraz zaświadczenie o rozliczaniu net billing od sprzedawcy energii. Potwierdzeniem rozliczania się w systemie net billing może być umowa sprzedaży regulująca kwestii zakupu i sprzedaży energii elektrycznej.
Czy moc w przedziale 2-10 kW dot mocy instalacji pv i magazynu energii?
Moc w przedziale 2-10 kW wskazana w Programie Mój Prąd dotyczy tylko mocy mikroinstalacji fotowoltaicznej. Moc magazynu energii musi być większa niż 2 kW a koszt 1 kW nie może przekroczyć 6 tys. zł. Jeżeli Prosument podłączy mikroinstalację fotowoltaiczną oraz magazyn energii a na zaświadczeniu OSD potwierdzającym przyłączenie mikroinstalacji do sieci Operator nie wskaże jaka moc dotyczy mikroinstalacji a jaka magazyny energii, taki podział mocy musi wynikać z innych dokumentów dołączonych do wniosku.